Popstjärnornas Krig

Popstjärnornas Krig Madonna

32 artister/grupper ställs mot varandra för att i cup-form tävla mot varandra om titeln ”Tidernas största popstjärna/or”. Under tre veckor är DU med och ser till att rätt artist eller grupp vinner kriget. Varje vardag 11 mars – 1 april mellan kl 09:00-10:00 och 15:30-16:30 så ställs artister mot varandra och du röstar på vem som skall gå segrande ur striden. Följ POPSTJÄRNORNAS KRIG i Retro FM och här på vår hemsida.

Rösta här:

OBS: Om du röstar mer än en gång per match så räknas dina röster inte, så rösta bara en gång.
Markera “Artist 1” om du vill rösta på artisten som står först i tävlingen, alltså “Artist 1 – Artist 2” i turneringsschemat nedan.

Ditt namn (obligatorisk)

Din epost (obligatorisk)

Din röst (obligatorisk)
 Artist 1 Artist 2

Tävlande Grupp A (Matcher vardagar 09:00 – 10:00)

ABBA, Toto, Bruce Springsteen, E.L.O., David Bowie, Creedence Clearwater Revival, Cher, Michael Jackson, Dire Straits, Depeche Mode, Roxette, Elton John, Eurythmics, Fleetwood Mac, Billy Idol & Tina Turner.

Tävlande Grupp B (Matcher vardagar 15:30 – 16:30)

Queen, Chicago, The Beatles, Earth, Wind & Fire, U2, The Eagles, George Michael, Whitney Houston, Billy Joel, Phil Collins, Bryan Adams, Bee Gees, Rod Stewart, Bon Jovi, Lionel Richie & Madonna.

Turneringsschema:

16-delsfinaler 11 mars – 20 mars
8-delsfinaler 21 mars – 26 mars (matcherna uppdateras efterhand som vi får resultat)
Kvartsfinaler 27 mars – 28 mars (matcherna uppdateras efterhand som vi får resultat)
Semifinaler 29 mars (matcherna uppdateras efterhand som vi får resultat)
Final 1 april (Vinnare av Grupp A – Vinnare av Grupp B)

Vecka 11:

Måndag 11 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: ABBA (67%) – Toto (33%) – Vinnare ABBA!
Grupp B: 15:30 – 16:30: Queen (81%) – Chicago (19%) – Vinnare Queen!

Tisdag 12 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Bruce Springsteen (72%) – Electric Light Orchestra (28%) – Vinnare Bruce Springsteen!
Grupp B: 15:30 – 16:30: The Beatles (48%) – Earth, Wind & Fire (52%) – Vinnare Earth, Wind & Fire!

Onsdag 13 mars:
Grupp A: 09:00-10:00: David Bowie (62%) – Creedence Clearwater Revival (38%) – Vinnare David Bowie!
Grupp B: 15:30 – 16:30: U2 (47%) – The Eagles (53%) – Vinnare The Eagles!

Torsdag 14 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Cher (12%) – Michael Jackson (88%) – Vinnare Michael Jackson!
Grupp B: 15:30 – 16:30: George Michael (62%) – Whitney Houston (38%) – Vinnare George Michael!

Fredag 15 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Dire Straits (69%) – Depeche Mode (31%) – Vinnare Dire Straits!
Grupp B: 15:30 – 16:30: Billy Joel (21%) – Phil Collins (79%) – Vinnare Phil Collins!

Vecka 12:

Måndag 18 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Roxette (45%) – Elton John (55%) – Vinnare Elton John!
Grupp B: 15:30 – 16:30: Bryan Adams (46%)  – Bee Gees (54%) – Vinnare Bee Gees!

Tisdag 19 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Eurythmics (69%) – Fleetwood Mac (31%) – Vinnare Eurythmics!
Grupp B: 15:30 – 16:30: Rod Stewart (43%) – Bon Jovi (57%) – Vinnare Bon Jovi!

Onsdag 20 mars:
Grupp A: 09:00-10:00: Billy Idol (38%) – Tina Turner (62%) – Vinnare Tina Turner!
Grupp B: 15:30 – 16:30: Lionel Richie (35%) – Madonna (65%) – Vinnare Madonna!

Torsdag 21 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: 8-delsfinal 1, ABBA (52%)  – David Bowie (48%) – Vinnare ABBA!
Grupp B: 15:30 – 16:30: 8-delsfinal 2, Queen (73%) – The Eagles (27%) – Vinnare Queen!

Fredag 22 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: 8-delsfinal 3, Bruce Springsteen (68%) – Michael Jackson (32%) – Vinnare Bruce Springsteen!
Grupp B: 15:30 – 16:30: 8-delsfinal 4, Earth, Wind & Fire (17%) – George Michael (83%) – Vinnare George Michael!

Vecka 13:

Måndag 25 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: 8-delsfinal 5, Dire Straits (35%) – Eurythmics (65%) – Vinnare Eurythmics!
Grupp B: 15:30 – 16:30: 8-delsfinal 6, Phil Collins (57%) – Bon Jovi (43%) – Vinnare Phil Collins!

Tisdag 26 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: 8-delsfinal 7, Elton John (58%) – Tina Turner (42%) – Vinnare Elton John!
Grupp B: 15:30 – 16:30: 8-delsfinal 8, Bee Gees – Madonna

Onsdag 27 mars:
Grupp A: 09:00-10:00: Kvartsfinal 1, ABBA – Eurythmics
Grupp B: 15:30 – 16:30: Kvartsfinal 2, Queen – Phil Collins

Torsdag 28 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Kvartsfinal 3, Bruce Springsteen – Elton John
Grupp B: 15:30 – 16:30: Kvartsfinal 4, George Michael – ?

Fredag 29 mars:
Grupp A: 09:00 – 10:00: Semifinal 1, ? – ?
Grupp B: 15:30 – 16:30: Semifinal 2, ? – ?

Vecka 14:

Måndag 1 april:
09:00 – 16:30: Final, ? – ?